O günün neredeyse en önemli şeyi kesinlikle saç tasarımı ve makyajdır. Fotoğrafçınız sizi kuaförünüzden hemen sonra sahiplenen o kutsal zincirin sadece bir halkasıdır ve eğer siz o gün kuaförünüzden mutlu ayrılmamışsanız bu fotoğrafçının işini katlayarak zorlaştıracaktır. Burada ki en önemli konu, güvenebileceğiniz bir kuaför ve makyaj uzmanıdır. Düğün ya da çekim gününden önce kesinlikle en az 1 prova yapmanızı tavsiye ederim.

Bana göre kusursuz bir gelin makyajının ilk adımı zemin ve temiz bir cilttir. Makyajınızı ağır ve çok renkli kullanımlar yerine daha sakin ve daha sade geçişlerle tamamlamanızı tavsiye ederim. Soft ve pastel tonlar genelde tercih edilir ama bu makyajı kimin yaptığının da malzemesi kadar önemi büyük tabii. Kontür, Allık ve Aydınlatıcı gibi ürünler yüz hatlarınızı belirginleştirirken sizi olduğunuzun dışında da gösterebilir. İşte tam da bu yüzden, eşinizin sizi tanımayacağı ağır makyajlardan uzak durun. Makyajla herkes güzelleşebilir unutmayın, önemli olan yüz hatlarınızın koruyarak doğru ve sağlıklı makyajı kullanmak. Göz makyajı, yüzünüzde ki en önemli makyaj alanı. Gözler yüzün, bakış merkezi olduğundan ve özellikle gözleriniz kapalı olduğunda makyajınızın kalitesini ortaya koyacak en önemli noktadır. Göze uygulanacak kirpik, eyeliner vs gibi uygulamarın doğru yapılmadığında gün içinde sizi yoracağını unutmayın. Ruj konusunda ise size tavsiyem, gün içinde onlarca insanı öpeceğinizi de göze alırsak muhakkak kalıcılığı yüksek bir ruj kullanmak ve nedimelerinize yanlarında yedek bir ruj bulundurmalarını söylemek olacak. Makyaj konusunda aslında hepinizin benden çok daha iyi olduğunu bilsem de kullanıcılarının böyle özel zamanlarda karşılaştıkları kolay ve zor durumları paylaşmak benim için çok önemli.
Mükemmel gelin saçları için ise tıpkı, gelinlik ve makyaj konusunda da olduğu gibi prova önereceğim ki o gün işinizi şansa bırakmayın. Saç modelinize karar verirken gelinliğinizi ve düğünün yapılacağı ortamı göz önünde bulundurun. Bir kır düğünü için açık saçlarda minik çiçekler hoş dururken, balo salonu için topuz bir model ve/veya göz alıcı bir taç yerinde bir seçim olacaktır. Düğünün yapılacağı yerin iklim koşulları da seçiminizi etkileyecektir.

Yüz şeklinize göre karar verin (kaynak: gelininajandası.com)

Yuvarlak yüz: Yüzünüzün yuvarlaklığından şikayetçiyseniz biraz olsun inceltmek için saçınızın hacmini yüksek tutacak modelleri tercih edebilirsiniz. Kısa kestirmek bir çözüm olabilir. Ancak uzun kullanmak istiyorsanız topuz da iyi bir tercih.

Kare yüz: Dengeli bir yüz tipidir. Yüzdeki ifadeyi yumuşatmak için kakül kestirebilir ya da şakaklarınıza inen saç tutamları yaptırabilirsiniz.

Dikdörtgen yüz: Kesim düşünüyorsanız çene kemiğini geçmeyecek şekilde olmalı. Şakak kemiğini örtecek şekilde kesimler ile dengeli, uyumlu saç modellerine sahip olabilirsiniz.

Ters üçgen yüz: Kişileri enerji dolu gösteren bu yüz şekline düğün günü biraz güç katmak istiyorsanız, saçınızın yanlarını ve enselerini kısa kestirerek, saç tepesine hacim verecek modelleri tercih edebilirsiniz.

Üçgen yüz: Bu tip yüz şekillerinde negatif olan yüz biçimini saçınıza verilecek pozitif enerji ile dengelemelisiniz.

BİZE ULAŞIN