Bu konuda size söyleyecek o kadar çok şeyim var ki aslında. Ama tepeden tırnağa birkaç cümle edeyim çok da karışmayayım, sonuçta zevk işi ve sana hoş olmayan beni kendine aşık edebilir. Ama ne var ki kullanım ve göze hoş gelmesi anlamında satın alacağınız ya da kiralayacağınız gelinlikler ile ilgili tecrübelerime istinaden bir iki şey karalayacağım ki seçimlerinizde yol göstereceğine inanıyorum.

Her şeyden önce lütfen çok ama çok uzun duvaklar kullanmayın. Hatta bana göre hiç duvak kullanmayın. Binlerce lira verilen gelinliklerin dikkat ettiniz mi hiç bilmem her türlü güzelliği arkasında. Kuyruğu, dekoltesi, danteli, kurdelesi, fermuarı, ipleri, taşları vs. Ama biz gidip hemen üç metre duvak alıp bunların hepsini kapatırız, neden? Bende bilmiyorum. Kısa duvak olabilir ki buna da saç ve makyaj konusunda deyindim oralara da bir göz atın derim.

Benim size tavsiyem salona giriş esnasında arkanızdan gelecek uzun duvak harika bir görüntü sunacaktır, dolayısıyla yanınıza taraklı bir uzun duvak alarak düğün öncesi gelin odasında kendi duvağınızı kendiniz takabilirsiniz ama kırıştırmandan muhafaza edebilmek önemli. Çekimlerde uzun fırlatmalı duvak modası çoktan geçtiği için çekimlere getirmeseniz de olur burası tercihen değişir.

Uzun gelinlik kuyruğu doğa çekimlerinde çok başarılı sonuçlar vermez, evet uff diyeceğiniz sonuçlar alırız ama mesela bir göl kıyısında ben kuyruklu bir gelinlik yerine tarlatansız daha zarif ve sakin bir gelinlik hayal ediyorum. Uzun kuyruklu, üç boyutlu denilen veya prenses, A kesim gibi gelinlikler daha çok balo kostümlerinden esinlenilerek yapıldığı için stüdyo, kapalı mekan tarzı çekimler için yaratıcı fikirler sunarken, tarlatansız, daha düz sakin ve elbise modellerine yakın gelinlikler ise outdoor ve doğa çekimlerine daha uygun oluyor.

Bu tarlatan olayına da girmişken şunu söylemek de fayda var, lütfen tarlatanlı gelinliklerle çekim yapmayın, sadece arabaya binip inmeniz bile sizin için ciddi eziyet. Yine bunun gibi balık tasarımlarla da adım atmak neredeyse imkansız olduğu için özgür çekimler yerine daha sakin çekimler hayal edebilirsiniz veya hayallerinizi ikiye ayırmak veya veya her iki durum için iki gelinlik gibi konuları gündem yapabilirsiniz. Gelinlikten bağımsız tarlatanlar tercih etmek sizi bir çok konuda kurtaracaktır benden söylemesi.

Ayakkabı konusuna da değinmek gerekirse, çekimlere muhakkak yedek ve düz bir ayakkabı ile gelin çünkü gelin ayakkabıları o gün ilk kullanımlarında olacağı için ayağınızı acıtması olası. Dış mekan çekimlerinde ne yaşayacağımızı da bilmediğimiz için genelde yedek ayakkabı çoğu zaman hayat kurtarıyor. Damat ile boy farkı korkunuz var ise bununla alakalı önceden muhakkak prova ederek ekstra bir ayakkabı alın, faydasını göreceksiniz. Düğün salonu dahil, çekimlerde bile ayakkabınız neredeyse çok fazla belli olmayacak ama tabii ki çok şık bir ayakkabı bize de çekimler için ilham olacaktır.

Gelinlik konusu o kadar uzun ve derin ki o yüzden arada bir bloğu güncelleyerek notlarıma devam edeceğim ama şimdilik sorularınız olursa bana iletişim bölümünde ki formu doldurarak ulaşın ve lütfen çekinmeyin.

Son olarak burada ki gelinlik modelleri çok içime sinmese de biliyorsunuz özel tasarımları sosyal mecralarda bulmak çok zor ama buldukça bloğu güncelleyip İnstagram üzerinden sizinle paylaşıyor olacağım. Yine de bu konuyla alakalı birkaç key word vermek gerekirse; tarlatansız veya dikilmemiş gelinlik, alternatif uzun duvak, duvaksız gelinlik, kısa kuyruklu gelinlik, sade ve zarif görünümlü modeller.

BİZE ULAŞIN