Fotoğrafların ve çekilecek klip senin o gününden geriye kalan tek gerçek olacak. O yüzden, alternatifi olmayacak tek şeyin fotoğrafların için kendinize vakit ayırın. Düğün günü dışında yapılacak olan çekimler, düğün günü yapılacak olan çekimlerden her konuda çok daha iyi sonuçlar verecektir ki bunu kime sorsanız cevabı belli. Bazı özel sebepler ya da maddi kaygılardan dolayı çekimler düğün günü oldu bittiye getirilse de sonradan çekimlerini yenilemek isteyen çiftlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Fotoğraf çekinmek herkes için kolay bir şey değildir. Kimisi çok çekinir, kimisi bu işi gerçekten eğlenceye dönüştürür ki burada çift kadar fotoğrafçınıza da iş düşüyor. Eğer bitse de gitsek formunda bir fotoğrafçınız varsa çekiminiz tahminlerinizden çok daha kısa bir sürede ve elinizde keyifsiz, çok az fotoğraf olacak şekilde sonlanacaktır. Fotoğrafçınızın enerjisi size düğün salonunda da eşlik edecek kadar yüksek olmalı. Profesyonel fotoğrafçılar genelde ağır ve büyük makinelerle çalıştıkları için o makinelerin karşısında ilk 10dakika alışma evresi yaşamak herkesin hakkı. Sonrasında zaten yıldızlar da öncesinden barışmışsa, o çekim iş olmaktan çıkıp tam bir eğlenceye dönüşecektir. Yıldız barışması demişken, çekimlerden önce muhakkak yüz yüze görüşme sağlamak çok ama çok önemli.

Fotoğrafçınız ile anlaşırken ona her şeyi sorun, sizden sıkılacağını düşünmeyin çünkü o gün sizin en önemli gününüz ve onu kayda alacak tek kişi de kendisi. Mesela dış mekan çekimi yanı sıra bir film ya da salon içi paketler dahil edilecek mi, albüm ebatlarının farklılaşması ne gibi handikaplar oluşturabilir, düğün hikayesi denen şey nedir, drone, Crane veya ronin gibi ekstra cihazlar kullanılıyor mu ve bunlardan ekstra talep ediliyor mu? Hatta ben sizin yerinizde olsam anlasam da anlamasam da göz dağı vermek adına kullandığı fotoğraf makinesinin modeline kadar sorardım, şimdiler de malumunuz eline makineyi alan düğün fotoğrafçısıyım diye gezinirken kendinizi bir amatörün eline bırakmak istemezsiniz diye düşünüyorum.

Anlaşma anında belki sizin aklınıza gelmeyebilir ama bize en çok sorulan sorulardan bir aranjman yaptım aşağıya bir kurcala istersen:

-Çekimlerde kaç mekan kullanabiliyoruz, nerelere gidiyoruz?
-Albümlerde veya çekimde poz sınırı, süre sınırı gibi şeyler var mı?
-Yağmur yağarsa ne yapıyoruz?
-Herhangi bir sebeple çekimin iptali ya da tehiri durumdan hangi yolları izliyoruz?
-Kaç yıldır düğün fotoğrafçılığı yapıyorsunuz, albüm ve fotoğraf örneklerinizin tamamı bunlar mı?
-Albüm teslimi ve ödeme konusunda ki prosedürleriniz nelerdir?

BİZE ULAŞIN