Damatlıklar genelde gelinliklerin aksine dikilen değil hazır alınan bir kıyafet olduğu için, bu konuda hazır giyim kurallarını bilmek gerekir. Mesela belki de her 10 erkekten sadece 1 tanesine damatlık tam oturacak ve ekstra bir işlem yapmaya gerek duyulmayacaktır. Mesela drop olarak belirttiğimiz ceket kol uzunluğu genelde 4, 6 ve 8 drop olarak tercih edilir ki bu kol düğmesi gibi aksesuarların da kullanılacağı düşünüldüğünde önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Pantolonlarda kullanılacak paça boyu konusunda ise standart tercihlerin altında ya da üstünde kalmamanızı tavsiye ederim. Yelek ve kuşak ise bir damatlığın olmazsa olmazı değildir ille de alalım demeyin, yakışıyorsa alın giyin, onu almayınca eksik kalmıyorsunuz merak etmeyin. Hele göbekli damatlarda yelek ve kuşak genelde kötü duruyor bunu da unutmayın.

Papyon konusu benim kırmızı çizgim çünkü genelde smokin tarzında kullanılan damatlıkları gösteren yegane argüman papyondur. Gelinin çiçeği ne ise damadın papyonu da odur ki geniş kırlangıç yakalı bir damatlık ile kulaklı geniş papyonlar harikulade duracaktır. Kravat konusuna da bir iki cümle yazmadan geçmeyeyim, ki kravat erkeğin saati, jölesidir. Özel günlerde daha da özel olmak için kullandığımız papyon her ne kadar ayırıcı olsa da kravatın zarafetini de unutmayın.

Rugan ayakkabı ve kemer ilk akla gelen damatlıklar olsa da öyle düşünmeyin, hayal gücünüzü zorlayın. Düğün gününden sonra da severek giyeceğiniz çok güzel ayakkabılar var, düğün alışverişine biraz zaman ayırın. Unutmadan ayakkabılarınızı kullanacağınız günden önce muhakkak bir kunduracıya gidin ve prova alın, ayakkabılarınızın arka bölümlerini ezdirin. İlk kez giyilecek iskarpin ayakkabı o gün gözlerinizden yaş gelmesine sebep olabilir.

Damatlık rengi konusunda çok ikilem yaşadığınızı biliyorum ve bunu tek bir cümle ile geçeceğim, kalıplar içinde bir insan değilim ama gökyüzü ne renk olmalı diye sorulmaz değil mi?

Unutmadan yaka çiçeğiniz için de bir iki şey karalamak isterim ki lütfen yakanıza kocaman çiçekler takıştırmayın, çengelli iğne yerine düz iğne kullanın, çiçeğiniz gelin buketi ile uyumlu olsun evet ama lale ya da gül aranjmanı yaptırınca da ille de uysun diye yakanıza koca laleyi takmayın. Bazen mendil mi yoksa çiçek mi diye ikilemde kalsanız da yakışanı takmanızı ama asla ikisini aynı takmamanızı tavsiye ederim ki yaka çiçeğini de çok rica edeceğim cebe değil yakaya takın lütfen.
Aklıma geldikçe sizin için bloğu güncellemeye devam edeceğim, sorularınız oldukça iletişim bölümünde ki form üzerinden bana çekinmeden ulaşabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN